29 Września 2020 WtorekImieniny obchodzą: Franciszek, Michalina

Get Adobe Flash player
  
  • Polish (Poland)
  • English (United Kingdom)

  Szukaj:
Jeziora i kąpieliska
PDF Drukuj Email

Jeziora gminy Lipusz

Jezioro Wieckie – jest jeziorem rynnowym, jego powierzchnia wynosi około 92 ha. Położone jest na równinie Charzykowskiej. Średnia głębokość to około 10 metrów. Wzdłuż jeziora prowadzi szlak kajakowy, gdyż przez zbiornik przepływa rzeka Wda. W pobliżu jeziora leżą miejscowości Jabłuszek Duży i Śluza. Przed wojną na zachodnim brzegu jeziora przebiegała granica Polsko-Niemiecka. Pod względem wędkarskim jezioro jest ciekawym łowiskiem. W akwenie występują szczupaki, okonie, węgorze , płocie , liny , leszcze , wzdręgi ,ukleje, karpie i krąpie. Brzegi jeziora są wysokie a dookoła akwenu rośnie las mieszany. Woda w jeziorze jest czysta.

Jezioro Lubiszewskie- jest to kolejne w Gminie Lipusz jezioro rynnowe przez, które przepływa rzeka Wda. Powierzchnia akwenu to 78.8 ha. Średnia głębokość wynosi 5 m maksymalna 8,6m. Brzegi są zalesione aż w 90% są to głównie lasy sosnowe jednakże bezpośrednio przy jeziorze rosną drzewa liściaste, głównie olchy. Szuwary (strefa roślin (makrofity) przybrzeżnych, występujących w litoralu jezior i rzek) tworzą pas o szerokości
5-6 metrów. Po wschodniej stronie występuje kąpielisko.

Jezioro Wyrówno- Przepływające jezioro rynnowe, jego powierzchnia całkowita wynosi 51,91 ha. Połączone jest z akwenem jezior Osty i Bielawy na północnym skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Jezioro Karpno- jego powierzchnia wynosi 37,8 ha, średnia głębokość natomiast 10,8 m a maksymalna 23,2m. Nad brzegiem znajduje pas drzew liściastych tj: olszy, wierzby, dęby i brzozy. Pozostałą cześć stanowią drzewa iglaste głównie sosna. Na dnie przy ujściu i pływie cieków wonnych rosną takie rośliny jak rogatek sztywny i ramienica krucha. Pozostała cześć dna jest raczej piaszczysta. W okolicy jeziora Karpno znajduje się wieś Nowe Karpno w pobliżu jeziora znajdują się dwie bazy harcerskie.

Jezioro Płocice- Powierzchnia jeziora wynosi 0,204044 km² , średnia głębokość jeziora to 0,8 m natomiast maksymalna 2,3 m.

Jezioro Gostomskie - przepływowe jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kościerski, województwo pomorskie). Przez jezioro przepływa rzeka Borowa łącząc akwen jeziora z położonym na wschodzie jeziorem Borowym. Nad zachodnim brzegiem jeziora znajduje się wieś kaszubska Gostomko.Wda- jest jedną najdłuższych rzek w Borach Tucholskich, jednocześnie jednym z najważniejszych szlaków wodnych Pomorza. Nazwana kiedyś Czarną Wodą z powodu jej ciemnobrunatnej barwy. Wda wypływa z Jeziora Krążno, przepływa przez jeziora Równiny Charzykowskiej, lasy Borów Tucholskich i uchodzi do Wisły w Świeciu. Rzeka ma długość 198km, a jej dorzecze wynosi 2325 km2. Szlak Wdy jest stosunkowo łatwy o szybkim nurcie. Rzeka ma charakter nizinny. Stanowi ciekawy szlak kajakowy ze względu na swą zmienność (od górskiego potoku do szerokiej leniwie płynącej rzeki), malownicze zakola, często wysokie a miejscami urwiste zalesione brzegi oraz piękne przełomy.